Sedmé geografické pondělí se bude konat 3. dubna 2023 na téma Dálkový průzkum Země.
Prezentace od přednášejících najdete zde (stačí kliknout na modré písmo)
Inka Tesařová - DPZ a zamyšlení nad vývojem a pohled z hlediska technologie Esri
V roce 1972 byla vypuštěna první civilní družice pro pozorování povrchu Země. To odstartovalo revoluci v pozorování Země z výšky, která dnes exploduje v podobě stovek velkých i malých družic, unikátních přístrojů na kosmických sondách nebo masivním užíváním dronů. Tento trend čerpá z rychlého technologického pokroku a dynamického nárůstu znalostí jak s pořízenými daty nakládat, abychom se dozvěděli co nejvíce o naší planetě a problémech, kterým na ní čelíme. Družicové snímky představují velký informační potenciál, který nalézá stále významnější uplatnění v širokém spektru oblastí od místní správy přes využívání přírodních zdrojů, bezpečnostní a sociální otázky po planetární studie klimatu.
Srdečně vás zveme na moderovanou diskuzi o pozorování Země metodou dálkového průzkumu. Půjde v ní například o odpovědi na otázky: Proč je dálkový průzkum pro společnost důležitý a v čem je unikátní? Jak se dálkový průzkum uplatňuje u nás a jak si stojí v porovnání se světem? Ve kterých oblastech se dálkový průzkum uplatňuje nejvíc? Před kterými výzvami dálkový průzkum stojí? A určitě i na řadu dalších.
Pozvání na debatu přijali:
Ondřej Šváb, vedoucí oddělení kosmických technologií a aplikací ministerstva dopravy ČR Inka Tesařová, vedoucí oddělení firmy ArcData Praha s.r.o., specialistka na rastrová data Jan Mišurec, projektový manager firmy Gisat s.r.o., odborník na dálkový průzkum
Moderátorem panelové diskuze bude Jan Kolář, PřF UK.